Forum www.szczepwarta.fora.pl Strona Główna www.szczepwarta.fora.pl
Forum dla członków I Środowiskowego Szczepu Warta
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bieg Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej czyli – &am

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.szczepwarta.fora.pl Strona Główna -> 41 Częstochowska Drużyna Starszoharcerska "Wicher"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krystian
Starszy Kapral
Starszy Kapral



Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 19:27, 22 Kwi 2009    Temat postu: Bieg Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej czyli – &am

Bieg Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej czyli – „Dzień św. Jerzego”

Drogie zuchy, druhny i druhowie, instruktorzy. Jak co roku 23 kwietnia obchodzimy dzień św. Jerzego patrona harcerstwa. Tegoroczne obchody będą miały możliwość sprawdzenia czy postać Naszego patrona jest Wam bliska. Zapraszamy Wszystkich bardzo serdecznie, do wzięcia udziału w imprezie programowej, podczas której będziecie mogli zdobyć nową wiedzę oraz świetnie się zabawić.



Kiedy: 24 kwietnia (piątek) 2009r.
Gdzie: start przy bibliotece na Rakowie
O której: 15.30
Planowy czas trwania imprezy: 3 godz.

Zadanie przed imprezą:
Każda z gromad/drużyn zdobywa informację na temat św. Jerzego, które będą niezbędne do wzięcia udziału w grze. Podczas gry będzie trzeba odpowiadać na pytania na temat Naszego patrona. Wygra ta gromada/drużyna, której wiedza będzie największa i najtrafniejsza.


Dla zwycięzców czekają nagrody!!!


Serdecznie zapraszamy!

Komenda Hufca

Oczywiście w mundurach:) a tutaj macie informacje które każdy z Was powinien przyswoić bo będą potrzebne do gry i zbaway:DVery Happy Jeśli chcemy zwyciężyć musimy mieć je w głowie:P

Święty Jerzy


Patron

Jerzy, męczennik – patron rycerzy oraz skautingu (harcerstwa). Główny patron Gruzji, Anglii, Litwy, Portugalii, Katalonii i Bułgarii, należał do Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Patron zakonów rycerskich, harcerzy, wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów
i więźniów.

Patron skautingu (harcerstwa). W większości środowisk harcerskich 23 kwietnia jest obchodzony jako Dzień św. Jerzego - patrona całego światowego skautingu.

Patron rolników. W średniowiecznym państwie rosyjskim dzień św. Jerzego był świętem prawosławnym, kończącym roczny cykl rolniczy (koniec jesieni). Zwyczajowy termin przechodzenia chłopów na służbę do innego pana trwający dwa tygodnie.

We wczesnym średniowieczu pogańskie plemiona słowiańskie łączyły go z Jaryłą, który 23 kwietnia zabija Marzannę. Doszukano się tego zestawienia także w XIX wiecznym przekazie ludowym.

Życie i legenda

Święty Jerzy nie może być traktowany jako postać historyczna, gdyż nie został upamiętniony w żadnych wczesnych dokumentach, które mają wartość historyczną.

Tradycyjna legenda o świętym Jerzym opowiada o jego starciu ze smokiem (zobacz poniżej "Święty Jerzy i smok"). Nowsze wersje są syntezą wcześniejszych i późniejszych źródeł hagiograficznych. Pomijają wątki fantastyczne i przedstawiają karierę militarną człowieka żyjącego w czasach późnego cesarstwa rzymskiego.

Wersja legendy, którą znamy obecnie po raz pierwszy pojawiła się w „Złotej Legendzie” Jakuba de Voragine dominikanina żyjącego w II połowie XIII w (zm. 1298 r.).
W „Złotej Legendzie” pomieszane zostały wszystkie znane wątki opowieści o św. Jerzym .

Święty Jerzy i smok

Opowieść o świętym Jerzym i smoku jest legendą, wzorowaną na micie o Perseuszu, który ocalił księżniczkę Andromedę od pożarcia przez smoka. Kult św. Jerzego jako patrona rycerstwa odżył podczas krucjat (podczas szturmu Jerozolimy w lipcu 1099 r. postać św. Jerzego ukazała się ponoć krzyżowcom). Najwcześniejszy znany opis mitu (św. Jerzy i smok) pochodzi z rejonów Kapadocji
i powstał na początku XI wieku, wcześniej natomiast, od końca siódmego wieku, w ikonografii Kościołów Wschodnich Jerzy przedstawiany był jako żołnierz.

W funkcjonującej na Zachodzie wersji legendy, smok zrobił swoje gniazdo na źródle, którego woda zaopatrywała miasto Silene (przekręcona nazwa miasta Cyrena) w Libii lub miasto Lod, zależnie od źródeł. W konsekwencji, mieszkańcy musieli wypędzać smoka z jego gniazda, na czas, gdy nabierali wodę. Każdego dnia ofiarowywali smokowi dwie owce, a kiedy zostało ich bardzo mało w zamian dawali jedną owcę i jednego człowieka. Ofiara była wybierana przez losowanie. Pewnego razu losowanie wskazało księżniczkę. Monarcha żebrał o jej życie, jednak bez rezultatu. Miała zostać ofiarowana smokowi, lecz na jej drodze pojawił się Jerzy. Stanął twarzą w twarz ze smokiem, przeżegnawszy się ruszył konno z kopią na smoka, ciężko go zranił i zaproponował księżniczce poprowadzenie smoka (na smyczy) do miasta. Szantażem zmusił mieszkańców Silene do przyjęcia chrześcijaństwa (Jerzy zabije smoka w zamian za porzucenie pogaństwa).

W tym samym czasie w Cesarstwie Rzymskim cesarz Dioklecjan rozpętał krwawe prześladowania chrześcijan. Z powodu strasznych tortur wielu z nich załamywało się i wypierało wiary w Chrystusa. Widząc to Jerzy porzucił karierę wojskową (dowodził legionem), rozdał cały majątek ubogim i zaczął głosić wiarę w Chrystusa nazywając pogańskich bogów szatanami. Namiestnik prowincji Dacjan (innym razem w tej samej legendzie tytułowany królem perskim ) uwięził Jerzego i wydał na tortury. Najpierw kazał go łamać kołem, przypalać pochodniami a rany posypywać solą. Nocą jednak w więzieniu pojawił się sam Jezus, który tak umocnił jego wiarę, że Jerzy nie czuł żadnego bólu.
Namiestnik widząc bezcelowość dalszych tortur rozkazał czarnoksiężnikowi otruć więźnia. Jerzy czyniąc nad zatrutym winem znak krzyża sprawił, że trucizna straciła swoją moc. Będąc świadkiem takiego obrotu spraw czarnoksiężnik uwierzył w cud, który dokonał się na jego oczach i kazał się ochrzcić.
Dacjan tracił powoli cierpliwość, w żaden sposób nie udawało mu się zgładzić Jerzego: ani poprzez tortury, ani podstęp; na dodatek jego własna żona przyjęła chrzest, po czym została zamordowana przez swojego męża. Zdesperowany władca kazał przywiązać Jerzego do konia i wlec przez miasto, na koniec ścinając jego głowę mieczem. Po wykonaniu wyroku Dacjan wraz ze swoimi sługami został spalony przez słup ognia, który spadł na niego z nieba.

Od czasów Jakuba de Voragine powstała ogromna ilość wersji legendy o św. Jerzym. Zmiany najczęściej dotyczyły miejsca narodzin i pochodzenia Jerzego, szczegółów jego śmierci oraz potyczki ze smokiem.

O popularności tej postaci świadczyć może ilość tekstów jaka powstała od czasu wynalezienia druku;
w ciągu nieco ponad stu lat opublikowano ich blisko sto.

W literaturze Odrodzenia postać ta przestała być już tak niezwykle popularna, a w wieku XIX niemal zupełnie zniknęła z kart książek.

W II poł. XX w. św. Jerzy został wykreślony z kanonu świętych rzymskokatolickich i kalendarzy liturgicznych. Jego istnienia nie potwierdzają żadne źródła historyczne, jest postacią tylko i wyłącznie legendarną.


Dzień obchodów
• 23 kwietnia w dzień świętego Łukasza
• 24 kwietnia w Polsce (ze względu na święto św. Wojciecha, Patrona Polski, przypadające na 23 kwietnia)

Ikonografia

Ikonografia kościelna zazwyczaj przedstawia go w walce ze smokiem. Być może jest to metafora odwołująca się do grzechu: każdy człowiek, starając się żyć święcie, pokonuje smoka, którym jest jego własny grzech. Czyż więc nie możemy powiedzieć, że święty Jerzy naprawdę pokonał smoka?

Czasem przedstawiany jest w scenie męczeństwa (ścięcie mieczem). Legenda ta powstała jednak dopiero w XII wieku.

W średniowiecznych romansach broń (lanca lub miecz, w zależności od wersji), którą św. Jerzy pokonał smoka nazywała się Ascalon.

Pozdrawiam i czekam na informacje kto się wybiera:)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zuzia
Plutonowy
Plutonowy



Dołączył: 16 Gru 2008
Posty: 155
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:26, 23 Kwi 2009    Temat postu:

Przy jakiej ulicy jest ta biblioteka ? Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dominooo15
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży



Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 300
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: 41 CDSH "Wicher" :))

PostWysłany: Czw 20:01, 23 Kwi 2009    Temat postu:

jak pojedziesz autobusem 32 albo 12 w stronę rakowa to do samego końca Smile az dojedziesz do takiego mostu i bedziesz wiedziała gdzie bo zapewne będzie duzo ludzi Smile ale z 41 nikogo nie będzie bo nikt czasu nie ma ;p

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.szczepwarta.fora.pl Strona Główna -> 41 Częstochowska Drużyna Starszoharcerska "Wicher" Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin